Mennyiben hasonlt az ember s a kutya?
Szalkai Tams 2012.11.15. 18:57
Csnyi Vilmos: Az ember megrtst segti az llatok viselkedsnek ismerete
Az ember s a kutya szemben egyarnt megtallhat egy fehr rsz, aminek ksznheten a tekintetnkkel mutatni tudunk. A velem beszl ltja, hogy hov nzek, ezzel pedig a kommunikcink sokkal teljesebb lesz. Egy csimpnznl nagyon nehz kitallni, hov nz, hiszen a szeme teljesen stt.
Nyilvnval, hogy evolcis szempontbl nem is szksges, hogy ilyen tulajdonsg alakuljon ki az llatvilgban, hiszen pldul ha az egyed szrevesz egy zletes falatot, a szemvel felhvhatja arra a trsai figyelmt is, ezzel pedig kockztatja, hogy hoppon marad, az lelem egy nla gyorsabb lesz. Az llatvilgban teht nem alkalmazhat az, hogy a tekintetvel mutasson egy egyed, a kutynl mgis kialakult ez a tulajdonsg. Emberszer sajtossg, amely erre irnyul szelektls, tenyszts nlkl jelent meg a kutynl. Az emberrel val szoros s tarts kapcsolat eredmnyezte, azok a kutyk ugyanis sikeresebben tudtk tovbbadni a gnjeiket, amelyeknl ez a klnleges tulajdonsg megjelent. A csimpnznak hiba van nagy agya, nem kpes megrteni, ha pldul a tekintetnkkel mutatunk neki valamit. Ezt a farkas, a sakl s ms kutyask sem rtik, egyedl a kutya az, amelynek evolcijban megjelent ez a kpessg. Az embernl ez a tulajdonsg nagyon fejlett, a legtbb kutya megrti, st maguk is kpesek a szemkkel mutatni neknk! A kutya teht evolcija sorn nemcsak viselkedsben, hanem anatmiai jegyeiben is elkezdett az emberhez hasonulni, aminek a tbb vezredes mltra visszatekint hziasts az oka.
Tovbb a cikk olvassa ►
forrs: zoldenergetika.hu
Vgre lesz idnk olvasni - karcsonyi knyvajnl

Bukfenc s Jeromos knyve nemcsak kt csaldi kutya lett mutatja be, hanem azt is, hogy hogyan lehet a kutyallek rejtelmeit tudomnyos vizsglatok trgyv tenni. Azoknak szl, akik szeretnnek a kutyaetolgia vilgba bepillantani a tudomnyos knyvek szigorsga s unalma nlkl. Az els kiadst sokan megszerettk, azta angolul is megjelent az Egyeslt llamokban, s nmet nyelvre is fordtjk. Az tdolgozott, harmadik kiads tartalmaz nhny olyan j, rdekes felfedezst is - pldul azt, hogy a kutyk szvesen s sikeresen kpesek gazdjukat utnozni -, amelyet az ELTE Etolgiai Tanszknek kutati talltak az utbbi vekben.
Csnyi Vilmos Budapesten szletett 1935-ben, biolgus, r, az Akadmia rendes tagja, az ELTE Etolgiai Tanszknek egyetemi tanra, a Magyar Etolgiai Trsasg tiszteletbeli elnke, a Magyar Tudomny fszerkesztje. Etolgit, humnetolgit s evolcis rendszerelmletet tant. Kutatsi terlete az llati s emberi viselkeds valamint a biolgiai s a kulturlis evolci krdsei. Az utbbi t vben szpirodalommal foglalkozik.
|