Tbb megemlkezs a kommunizmus ldozatainak emlknapjn Gymrn
2013.02.21. 12:28
Magyarorszgon februr 25-e a kommunizmus ldozatainak emlknapja, errl s a vele kapcsolatos megemlkezsrl az Orszggyls 2000. jnius 13-n elfogadott hatrozata rendelkezett.
A Kommunizmus ldozatainak emlknapja alkalmb tbb megemlkezs is lesz vrosunkban februr 24-n vasrnap.
15 ra, Weres Sndor ltalnos Iskola faln lv emlktblnl Gymr Vros nkormnyzata ltal szervezett hivatalos koszorzs s nma fhajts.
16 ra, a Weres Sndor ltalnos Iskola faln elhelyezett emlktblnl a Jobbik gymri alapszervezete tart megemlkezst. Beszdet mond Murnyi Levente, a Jobbik alelnke, '56-os eltlt.
17:30, A Hank Istvn Mvszeti Kzpont melletti kopjafnl tart megemlkezst s gyertyagyjtst a Fidesz gymri szervezete s a Gymri Trsaskr.
Az emlknap idpontja arra utal, hogy 1947-ben ezen a napon tartztattk le a szovjet megszll hatsgok Kovcs Blt, a Fggetlen Kisgazdaprt ftitkrt, br a politikust orszggylsi kpvisel lvn vdte mentelmi joga. Az akci a kommunistktl mg tvolsgot tart erk megflemltst szolglta, egyben megnyitotta az utat Nagy Ferenc miniszterelnk mjusi eltvoltsa eltt.
A szovjetellenes kmkedssel s ellenkormny alaktsval megvdolt Kovcsot 1951-ig magyarorszgi s ausztriai brtnkben riztk, majd 1952-ben a Szovjetuniba vittk, s brsgi trgyals nlkl 25 v knyszermunkra tltk. 1955 novemberben tadtk a magyar hatsgoknak, de szabadsgt csak 1956 prilisban nyerte vissza. Az 1956-os forradalom idejn fldmvelsi miniszterknt, majd llamminiszterknt tagja volt a Nagy Imre-kormnynak.
A forradalom leverse utn kereste a kiegyezs lehetsgt, de amikor vilgoss vlt szmra, hogy ez nem lehetsges, visszavonult. 1958. novembertl hallig orszggylsi kpvisel volt, de betegsge miatt tnylegesen nem politizlt. 1959. jnius 21-n halt meg, a szovjet hatsgok 1989-ben rehabilitltk. Az Orszghz eltt ll bronzszobrt 2002. februr 25-n, letartztatsnak s elhurcolsnak 55. vforduljn avattk fel.
A kommunizmus ldozatairl elszr 2001. februr 25-n emlkeztek meg az Orszggylsben s az orszg kzpiskoliban. Azta is minden vben sor kerl az emlknnepsgekre, emlkeztetknt s figyelmeztetknt a korszak trtnseire s a tanulsgok levonsra.
"A jvend nemzedkek eltt ktelessgnk feljegyezni a 20. szzad bneit s biztostani, hogy azok soha nem ismtldhetnek" - rta Milan Kundera cseh r. A kommunista diktatrk rtkelse, az ldozatok felkutatsa s szmbavtele a trtnettudomny feladata, a tma nem lezrt, a szmadatok nem vglegesek, a kzelmlt folyamatos vitk trgya. (1997-ben A kommunizmus fekete knyve cmen jelent meg egy francia knyv, a hat szerz ltal jegyzett m levltri kutatsok s becslsek alapjn 80-100 millira teszi a kommunizmus ldozatainak szmt.) A vilg szmos pontjn emlkmvet lltottak a kommunizmus, illetve a totalitrius rendszerek ldozatainak Prgtl Budapesten t Washingtonig.
|