A multik helyett ma a mheknek kedveztek
greenfo.hu 2013.04.29. 21:21
Tbbsgi tmogatst kapott ma a mhgyilkos vegyszerek korltozsrl szl eurpai bizottsgi javaslat. Hiba szervezkedett vegyipari multik szekert tolva Magyarorszg a tilalom ellen.
Az EU tagllamainak egyrtelm tbbsge tmogatta az Eurpai Bizottsg ltal javasolt rszleges tilalmat hrom rovarlszerre, melyekrl tudomnyos kutatsok bebizonytottk, hogy a mhekre veszlyt jelentenek. A hrom vegyszer: a Bayer ltal gyrtott imidakloprid s klotianidin, illetve a Syngenta ltal gyrtott tiametoxm. rmnket jelentsen bernykolja, hogy Magyarorszg felels minisztriuma mindent megtett a mhgyilkos szerek tovbbi hasznlatrt - a Bizottsg, a tagllamok tbbsge, a tudomny, a beporzk, az unis lelmiszeripar s a mezgazdasg ellen.
„A mai szavazs eredmnye egyrtelmen mutatja, hogy a tilalomnak elspr tudomnyos, politikai s trsadalmi tmogatottsga van. Ezek utn a Bizottsgnak az eurpai lelmiszertermels s koszisztmk vdelme rdekben a lehet leghamarabb el kell rnie, hogy a tagllamok felfggesszk e vegyszerek hasznlatt. Minden ms lps elgtelen s az lelmiszeriparban, a mezgazdasgban s a biolgiai sokflesg cskkensben megmutatkoz komoly kvetkezmnye lehet." - kommentlta a dntst Marco Contiero, a Greenpeace EU agrr kampnyvezetje.
„Magyarorszgon a Vidkfejlesztsi Minisztrium magra hagyta a mhszeket, hogy k bizonytsk e vegyszerek problms voltt. Az unis dntshozatali folyamat sorn vgig az Orszgos Magyar Mhszeti Egyesletre hivatkozva lltotta, hogy nlunk nem krosak ezen vegyszerek a mhek szmra. Tettk ezt annak ellenre, hogy jl tudtk, nem lteznek a nemzetkzi eredmnyeket cfol magyar vizsglatok. Nemzetkzi agrr-vegyipari risok rvelst, lgbl kapott adatait hasznltk a szakmailag megalapozott tudomnyos rvekkel szemben. Lesjtva tapasztaltuk, hogy Magyarorszg a vegyipari riscgek rdekeit kpviselte s a beporzk vdelmt, illetve a bellk l gazdk, lelmiszeripari cgek, mhszek rdekeit egy pillanatig sem.” - tette hozz Tmri Balzs, a Greenpeace hazai agrr kampnynak felelse.
Mindhrom rovarlszer a neonikotinoidok kz tartozik.
Rovarlszerek, amelyekkel mg csrzs eltt kezelik a vetmagot, a talajt vagy a fejld haszonnvnyt. Az Eurpai Bizottsg javaslatt a 2013 elejn publiklt tudomnyos kutatsokra alapozza, melyekben az Eurpai lelmiszerbiztonsgi Hivatal megllaptja, hogy a neonikotinoidok „jelents, akut kockzatot" jelentenek a mhek szmra. „A szigor szakmai ellenrzsen tesett tudomnyos kutatsok szerint ezek a vegyszerek idegrendszeri s fiziolgiai krokat okoznak a mheknek, nem is beszlve arrl, hogy a dolgoz mhek tpllkszerzsi kpessgeit megzavarjk, illetve immunrendszerket gyengtik" - hangslyozta Simon Gergely a Greenpeace vegyianyag szakrtje.

A toxicitsra vonatkoz tudomnyos bizonytkokat figyelmen kvl hagy vegyszergyrtk, mint pldul a Syngenta s a Bayer, intenzv lobbi- s PR tevkenysget folytatnak a tilalom ksleltetse rdekben - lltja a Greenpeace. Ezeknek a vegyipari cgeknek ms rovarlszerei is veszlyeztetik a mheket s szmos egyb beporzt. A Greenpeace kzelmltban „Mhpusztuls - Az eurpai beporz rovarokat s a mezgazdasgot fenyeget veszlyek" cmmel megjelent tudomnyos sszefoglalja ht mhgyilkos vegyszert nevezett meg, melyeket a Syngenta, a Bayer, a BASF s ms vegyipari cgek gyrtanak. A Greenpeace azrt indtott kampnyt, hogy ezen mrgeknek az unis piacrl val kitiltsval Eurpban elinduljon a nagyzemi mezgazdasgrl az kolgiai gazdlkodsra val tlls folyamata.
KAPCSOLD CIKK: Mitl hullanak a magyar mhek?
A mhpusztuls az egyik legnyilvnvalbb s legvizulisabb megjelentse annak a tves, iparszer mezgazdasgi modellnek, amely elszennyezi krnyezetnket s elpuszttja a gazdk legintelligensebb szvetsgeseit, a beporzkat. Az eurpai dntshozknak a vegyszerintenzv mezgazdasgrl az kolgiai gazdlkods irnyba kell tterelni a pnzgyi forrsokat.
|